Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes je celosvětově oblíbený pes. Známý již ze středověku. Je nejpopulárnější ze všech alpských psů Švýcarska.
ANGLICKÝ NÁZEV:
Berner Sennenhund; angl.: Bernese Mountain Dog

PŮVOD:
Známý již ze středověku. Je nejpopulárnější ze všech alpských psů Švýcarska. Odvozuje se od římských Molossů a místních pracovních psů. V horských oblastech Švýcarska byl po dlouhá staletí pomocníkem pastevců, hlídačem stád, honákem i tahounem. Dnes výborný společenský a rodinný pes, který dokáže i hlídat.

POPIS:
Vyšší střední pes mohutné stavby těla, výška v kohoutku je 58 až 70 cm, hmotnost okolo 45 kg. Pevná kostra je tělo obdélníkového formátu (9:10), má rovný hřbet a hluboký hrudník, dosahující alespoň k loktům. Hlava se značí silnou lebkou a středně dlouhým čumákem. Přechod od čela k čumáku je hluboký. Oči tmavé, mandlového tvaru, uši středně velké, vysoko nasazené, trojúhelníkové. Ocas dlouhý, sahající až pod hlezna, bohatě osrstěný. Nemusí být ohnutý nebo zatočený na záda. Tlapy jsou krátké a kompaktní. Srst volná, docela dlouhá, může být mírně zvlněná. Zbarvení černé s rezavým nádechem (na šíji, nad očima, tlapách a hrudi) s bílými znaky.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 64 až 70 cm, ideal je 66 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 58 až 66 cm, ideal je 60 až 63 cm.

VÁHA:
Kolem 45 kg.

SRST:
Srst je hustá, volná, celkem dlouhá, většinou mírně zvlněná. Zbarvení černé s rezavým nádechem (na šíji, nad očima, tlapách a hrudi) s bílými znaky.

CHARAKTER:
Velice nádherný a chytrý pes, s charakterem budoucího dříče. Živý, silný a vytrvalý lovecký pes s výborným čichem. Povaha odpovídá ušlechtilému zevnějšku, je tichá, klidná, jemná, k pánovi a jeho rodině velmi přátelská a oddaná, k cizím spíše uzavřená. Veškerá výchova musí probíhat bez sebemenšího náznaku hrubosti, jinak se pes stává plachým. Tento pes je použitelný jako honič i barvář. Někdy je chován i jako příjemný společník. Na celém světě získal popularitu jako nádherný výstavní i domácí pes, oddaný přítel a miláček rodiny. Dobře se snáší s dalšími domácími zvířaty. Klidný, dobromyslný a vlídný pes. Je sebejistý, nebojácný, přátelský ke všemu živému. Přesto z něj lze vychovat i dobrého hlídače.
Měl by být celoročně ubytován venku, neboť potřebuje dostatek prostoru. Jeho výchova není náročná.

PÉČE:
Srst vyžaduje pravidelnou, i když časově ne příliš náročnou péči.

PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní.
Skupina 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 3 Švýcarští salašničtí psi.
Bez pracovních zkoušek.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BSP

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ano, berňák je pohodář.

(Taffey, 12. 7. 2010 15:38)

Ale rozhodně není takové vulgární hovado jako karolína. To malé k na začátku jména je schválně, abych zdůraznil, jak nesmírně se mi lidé, takhle smýšlející, hnusí. Navíc, když neumí česky.

pro karolinku

(lucia, 23. 10. 2009 11:22)

ty nevis ocenit krasu psa. Tam si porid nejake prasa, protoze tobe nic insiho nepatri. Nebudes tady urazat jedne z inteligentnych psu. Jdi a kup si kravu, nebo prasa......Protoze nic ineho Ti opravdu nepatri

pro karolinku

(zdenka, 5. 4. 2009 19:33)

ty kravo vždyt je to nej pes.a je stejnej jako zlatej retryvr.je moc hezkej a tobě karolinko by měli říkat slepičí prdel

je skaredy a hloupi!!!!!!

(karolina, 29. 3. 2009 19:30)

vubec se mi nelibi jeho stupidni vyraz!z te jeho trochu vic pritele postavy se mi zveda zaludek.ta jeho pitoma lina povaha je ta nejhnusnejsi kterou znam!!!!ten by se se svou lenosti niceho nezmohl!!!!!!libi se mi psy jako labrador,ohar,zlaty retrivr,australsky ovcak,....no jednoduse psi kteri jseu chytri,ucenlivy,hezci,aktivni,vhodni na sporty,silni,proste nej!!!!!!!!!a z bernskyma hnusnyma tlustyma prasatama se bezte klouzat!!!!!!!!!!!